Dlaczego srebro ciemnieje? Jak temu zapobiec?

Srebrna biżuteria jest niezwykle popularna mimo upływu kolejnych lat. Oczywiście trendy we współczesnym jubilerstwie nieustannie się zmieniają, jednak pewne praktyki pozostają absolutnie ponadczasowe. Należy do nich wykorzystywanie srebra jako podstawowego materiału do tworzenia pięknych elementów biżuterii. Niestety, ich posiadacze prędzej czy później będą musieli zadać sobie pytanie, dlaczego srebro ciemnieje. Wyjaśniamy ten proces w artykule, podając od razu skuteczne sposoby na radzenie sobie z tym problemem. 

Dlaczego srebro czernieje - przebieg procesu ciemnienia 

Z czernieniem srebra mamy do czynienia wtedy, gdy na jego powierzchni powstaje charakterystyczna ciemna warstwa. Jest ona produktem reakcji chemicznej między srebrem a substancjami występującymi w powietrzu, takimi jak siarkowodór, dwutlenek siarki i tlenek węgla. Choć wszystkie te składniki mogą brać udział w procesie czernienia srebra, to jednak zdecydowanie główną przyczyną powstawania nalotu jest tlenek siarki. Dlaczego srebro czernieje w taki sposób? Kiedy cząsteczki tlenu siarki łączą się z powierzchnią srebra, tworzą cienką, ciemną warstwę. Warstwa ta zwykle składa się z sulfanu srebra w kolorze czarnym. Jest to powierzchnia matowa, która już na pierwszy rzut oka odróżnia się od błyszczącego srebra. 

Dlaczego srebro ciemnieje - czynniki przyspieszające czernienie srebrnej biżuterii 

Proces czernienia srebra jest naturalny i charakterystyczny dla tego materiału, choć zachodzi tylko w sprzyjających do tego warunkach. Kluczowa jest tutaj obecność wilgoci, ponieważ to właśnie ona umożliwia reakcję między tlenkiem siarki a srebrem. Dlatego też z perspektywy użytkownika można łatwo zaobserwować, że srebro czernieje szczególnie w łazience czy na zewnątrz, jeśli panują deszczowe warunki. Ogólnie rzecz biorąc, duża wilgoć w jakiejkolwiek formie nie wpływa pozytywnie na stan srebra, co trzeba mieć na uwadze, chcąc korzystać na co dzień właśnie z biżuterii wykonanej ze srebra. 

Jak zabezpieczyć srebro przed czernieniem?

Pojawienie się nieestetycznego czarnego nalotu na powierzchni biżuterii z pewnością nie poprawia jej walorów estetycznych, toteż bardzo często pojawiają się pytania o to, jak zabezpieczyć srebro przed czernieniem. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów, których wdrożenie jest w stanie zminimalizować ryzyko wystąpienia problemu. 

Podstawowym czynnikiem wpływającym na czernienie srebra jest obecność wilgotnych warunków, dlatego należy postarać się o odpowiednie zabezpieczenie srebra na czas przechowywania. Srebro należy zawsze przechowywać w suchym miejscu. Aby polepszyć warunki, można użyć specjalnej szkatułki na biżuterię lub woreczka z materiału, który pochłania wilgoć. Ważne jest również to, aby ze srebrnej biżuterii korzystać w miarę regularnie, a jeśli nie jest to możliwe, to przynajmniej obracać ją w miejscu przechowywania. Naturalne tarcie wytwarzane podczas noszenia pomaga usunąć osad siarki z powierzchni, co zmniejsza ryzyko pojawienia się widocznej gołym okiem ciemnej warstwy. 
Kolejnym sposobem na to, jak zabezpieczyć srebro przed czernieniem, jest jego regularne czyszczenie. Podczas tego procesu usuwa się z powierzchni srebra osad siarki i zanieczyszczeń, co zapobiega powstawaniu ciemnej warstwy. 

Skuteczna ochrona srebrnej biżuterii 

Nosząc na co dzień biżuterię wykonaną z czystego srebra należy pamiętać, że nie może mieć ona bezpośredniego kontaktu z substancjami chemicznymi. Nie należy narażać srebra na kontakt z perfumami, lakierami do włosów czy środkami czystości. Działanie tych produktów może powodować uszkodzenia na powierzchni srebra i przyspieszać proces jego czernienia. 

Srebro, tak jak każdy inny materiał, wymaga regularnego czyszczenia. Przed przystąpieniem do pracy ze srebrem dobrze jest założyć rękawiczki ochronne, aby uchronić materiał przed zanieczyszczeniami, takimi jak pot czy naturalne sebum wydzielane przez skórę. Do czyszczenia można używać specjalnych preparatów, które usuwają osad siarki i pozostawiają powierzchnię lśniącą i czystą. 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Jaki prezent na Dzień Matki wybrać? Podpowiadamy!
Grawer na obrączkach - jaki wybrać?
Jaki pierścionek pasuje do obrączki?

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię