Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Gdy nadchodzi ten wyjątkowy i upragniony dzień, gdy miłość Waszego życia zadaje to pytanie, którym nie jedna kobieta myśli przez dłuższy czas. Czy wyjdziesz za mnie?, Czy zostaniesz moją żoną?, Czy spędzisz ze mną resztę życia? Ten moment, ta chwila, to jest coś, co pamięta się przez całe życie. I gdy już padnie upragniona przez wielu mężczyzn odpowiedź tak, pojawia się w głowie pytanie, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? Wbrew pozorom wcale nie jest to oczywistością. Nie wszyscy wiedzą, że przed ślubem pierścionek zaręczynowy nosimy na innej dłoni niż po ślubie.

na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy z białego złota

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy przed ślubem?

Tradycja nakazuje, aby zaręczyny kojarzyły się z wręczeniem złotego pierścionka, najlepiej z diamentem, chociaż ostatnimi czasy pierścionki z szafirami czy rubinami też są popularne. Kolor złota raczej nigdy nie grał głównej roli, tutaj kwestia gustu, ostatnimi czasy nawet Panowie wręczają swoim wybrankom pierścionki z czarnego złota. Mimo iż trendy popularności danych kolorów złota i kamieni szlachetnych powoli się odwracają, to wyniki sprzedażowe z ostatniego, dłuższego okresu wskazują, że najczęstszym wyborem, jest wybór pierścionka zaręczynowego z brylantem. Najwidoczniej to właśnie te kamienie szlachetne są najbardziej uwielbiane przez kobiety. W dzisiejszych czasach, dzięki nowym technologiom, jesteśmy w stanie wykonać praktycznie wszystko, co tylko przyjdzie do głowy klientowi, co przekłada się na coraz bardziej oryginalne wzory pierścionków zaręczynowych.

Jednakże nie zawsze było tak, że pierścionek z diamentem był symbolem zaręczyn, a następnie zaślubin. Co prawda pierwsze wzmianki o zaręczynach można znaleźć już w starym testamencie, ale to dopiero prawo rzymskie wprowadziło coś w rodzaju umowy przedślubnej, to Rzymianie ustandaryzowali zaręczyny. W okolicach XIX wieku sformułowano zasady narzeczeństwa, kobieta, która została porzucona przez mężczyznę, miała prawo pozwać go do sądu za to, że nie dopełnił umowy narzeczeńskiej. Kiedy na początku XX wieku, taką umowę gwarantował pierścionek z diamentem, poprzednia forma zaręczyn została zapomniana. To właśnie od początku XX wieku ofiarowanie pierścionka zaręczynowego stało się gestem romantycznym i jakże ważnym dla wielu Pań i Panów. Wręczanie pierścionka zaręczynowego stoi na równi z tradycją błogosławieństwa w katolickich obrzędach zaślubin.

Staropolski zwyczaj, wskazuje, że pierścionek zaręczynowy powinien mieć biały kamień. To jest jeden z powodów, dlaczego kiedyś pierścionki z perłą były bardzo modne. Były one tańsze od diamentów, a swoją barwą wpisywały się w tradycję. Biel była symbolem nierozerwalności przyszłego małżeństwa, symbolizowała szczęście. Obecnie, tak jak pisaliśmy wyżej, odchodzi się od tego zwyczaju i coraz częściej w oprawach zaręczynowych pierścionków stosuje się rubiny, szmaragdy, szafiry czy topazy. Powszechnym również jest grawerowanie czegoś na szynie pierścionka. Czegoś symbolicznego, motta, daty, imion. Jak to mawiają – co kto lubi.

Na której ręce nosić pierścionek zaręczynowy ?

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy? To pytanie zadała sobie niemała grupa narzeczonych. Prawda jest taka, że wszystko zależy od miejsca zamieszkania. W różnych krajach różnie nosi się pierścionki zaręczynowe. Co ważne? Przyjęło się, że wszelkiego rodzaju złote pierścionki na lewej ręce symbolizują i ukazują uczucia, a pierścionki/sygnety noszone na prawej dłoni, symbolizują pełnioną funkcję. A na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy przed ślubem? W Polsce wiele osób mówi, że pierścionek zaręczynowy powinno się nosić na prawej dłoni przed ślubem, a na lewej po ślubie. Na Wyspach Brytyjskich jest odwrotnie – przed ślubem na lewej, po ślubie na prawej. A w Skandynawii, przez cały okres narzeczeństwa oraz po ślubie, pierścionek nosi się na lewej dłoni, a w dniu ślubu Pan Młody dokłada pasującą do pierścionka obrączkę jako symbol dopełnienia.

pierścionek zaręczynowy z żółego złota

Pierścionek zaręczynowy – na którym palcu ?

Prawda jest taka, że to na której ręce, czy na którym palcu będzie noszony pierścionek zaręczynowy, zależne jest oczywiście tylko i wyłącznie od niej samej. Jeżeli bardziej komfortowo będzie czuła się nosząc go na lewej dłoni, niech tak będzie. Nic nie powinno stanąć na drodze do komfortu i wygody w tym wypadku. Warto jednak przypomnieć, że mężczyźni również powinni wiedzieć, na której dłoni i palcu Ich wybranka będzie nosić pierścionek. Trzeba dobrać odpowiedni rozmiar pierścionka zaręczynowego i podczas tego wyczekiwanego momentu, odpowiednio go nasunąć. Warto wtedy chociaż trochę przygotować się do tego jak powinno się nosić pierścionek zaręczynowy.

Przyjęło się, że pierścionek zaręczynowy rezerwuje miejsce dla obrączki. Na świecie z reguły jest noszony na lewej ręce, jednak w Polsce, jak napisaliśmy wyżej, panuje przekonanie, że powinno się go nosić na prawej. Wynika to z tego, że w XIX wieku, przed powstaniem styczniowym, kobiety nosiły obrączkę ślubną na lewej, a na prawej wyłącznie wdowy. Niestety w momencie porażki wojsk powstańczych, polskie mężatki, na znak żałoby, przełożyły swoje obrączki na prawą dłoń. To właśnie od tego momentu Polki noszą biżuterię ślubną i zaręczynową na prawej ręce.

Diamenty.pl - pierścionki zaręczynowe, obrączki ślubne - zapis do newslettera

Na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy ?

Jak już wyżej napisaliśmy, większość świata pierścionek zazwyczaj nosi na lewej dłoni. Na wyspach Brytyjskich po ślubie przekładany jest na prawą dłoń. W Skandynawii cały czas na lewej ręce. Na Węgrzech na przykład, pierścionki zaręczynowe nie są popularne. Węgrzy wręczają swoim kobietom obrączkę ślubną, a w dniu ślubu jest ona przekładana z dłoni lewej na prawą.

Na prawej dłoni, poza Polakami, pierścionki zaręczynowe noszą w:

  • Niemczech,
  • Japonii,
  • Rosji,
  • Austrii,
  • Izraelu.

Z kolei na lewej:

  • Włosi,
  • Hiszpanie,
  • Francuzi,
  • Egipcjanie.

Widać tutaj wyraźny podział kulturowy zależny od regionu. (poza Japonią )

Gdy już wiemy, na którą dłoń założyć pierścionek zaręczynowy, czas zadać pytanie, na który palec powinno się założyć ten symbol zaręczyn? Tutaj, nie ma żadnych podziałów. Bez względu na region świata, kulturę, historię – palec, na którym nosi się pierścionek zaręczynowy pozostaje bez zmian. Jest to palec serdeczny, to właśnie na niego powinno się nasunąć pierścionek zaręczynowy po magicznych słowach tak, to właśnie jego rozmiar będzie wymagany przy wyborze pierścionka zaręczynowego. W starożytności wierzono, że to właśnie z tego palca żyły ciągną się do samego serca.

Gdy już jesteśmy po ceremonii ślubu, pierścionek zaręczynowy zmienia dłoń, na której spoczywa, jednak palec pozostaje ten sam. Pierścionek musi ustąpić miejsca obrączce. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie zostawić pierścionek zaręczynowy na prawej dłoni i to właśnie pod pierścionek wybrać sobie wymarzoną obrączkę ślubną. Wtedy całość będzie prezentować się jeszcze okazalej.

na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy ?

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a: Super Tekst
Super tekst! Śliczne pierśćionki
Pokazuje 1-1 z 1 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię