Uczulenie na złoto

Złoto, a uczulenie

Nowy wisiorek, łańcuszek, nowe kolczyki czy pierścionek. Niestety istnieje spora grupa ludzi, która nie odczuwa dużej radości gdy na prezent dostaną złotą biżuterię. Właśnie dlatego, że noszenie złotej biżuterii powoduje u Nich alergie. Dlaczego tak jest?

Złoto jako ozdoba jest używane od tysięcy lat. Nigdy nie było uważane za metal szkodliwy, ani dla noszących biżuterię, ani dla górników, którzy pozyskiwali ten cenny kruszec. Do teraz o uczuleniu na złoto słyszy się dość rzadko - są to sporadyczne sytuacje.

uczulenie na złoto, jaki stop uczula?

Uczulenie na złoto - objawy

Jak tylko odczujemy swędzenie lub zobaczymy zaczerwienienie w miejscu styku biżuterii ze skórą, to już powinniśmy myśleć o tym, że coś jest na rzeczy. Jeżeli skóra jest czerwona, swędzi i piecze - to prawdopodobnie jesteśmy uczuleni. Nie koniecznie na złoto - to jest baaardzo rzadkie. Ale na jeden ze składników stopu. (jak powstaje stop można przeczytać między innymi tutaj: Jaką próbę złota wybrać) Najczęściej będzie to nikiel, to właśnie ten metal najczęściej jest powodem "uczulenia na złoto" Najczęstsze objawy uczulenia na złoto.

  • Zaczerwieniona skóra
  • swędzenie skóry
  • pieczenie skóry

Wymienione wyżej objawy to wszystko tak zwane wypryski kontaktowe. Są to zmiany skórne, które powstają w miejscu przylegania do skóry jakiegoś przedmiotu. Zazwyczaj to są pojedyncze, rozsiane grudki - drobne i swędzące. Po pewnym czasie mogą powstać ogniska rumieniowe.

Uczulenie na złoto - jak leczyć

Należy po prostu przestać nosić ową biżuterię. Niestety, ale nie ma innego sposobu. Trzeba obserwować i jeżeli jakiś element złotej biżuterii powoduje u nas zmiany skórne, to znaczy, że coś jest nie tak. Można wtedy spróbować, się dowiedzieć u jubilera co zostało użyte do wykonania stopu i dzięki temu namierzyć metal, który powoduje uczulenie. Gdy już zdejmiemy uczulający element biżuterii, samo zagojenie skóry może trwać od kilku do kilkunastu dni, wszystko zależy od naszego organizmu.

Diamenty.pl - pierścionki zaręczynowe, obrączki ślubne - zapis do newslettera

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a: Ja nie mam!
A ja na szczęście nie mam żadnych problemów :) Współczuje tym co mają
Pokazuje 1-1 z 1 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię