Ile kosztuje diament i jak go wybrać ?

Wiele osób zadaje sobie wiele pytań na temat diamentów. Jest to dość rozległy temat, dlatego w tym artykule postaramy się opisać czym kierować się w momencie wyboru pierścionka zaręczynowego z diamentem dla swojej ukochanej. Można traktować ten wpis jako poradnik dla planujących zaręczyny.  Oczywiście wcale nie trzeba się ograniczać do diamentu, można wybrać każdy inny kamień szlachetny, taki jak rubin, szafir, szmaragd czy tanzanit, jednak w tym miejscu, skupimy się na diamentach.

Diament czy brylant, brylant czy diament – oto jest pytanie :)

Zacznijmy od podstaw. Czym się różni diament od brylantu? W zasadzie to jest ten sam kamień szlachetny.   Diament jest surową formą wydobytą z ziemi, matowy o średnim połysku, nieregularne kształty – niezbyt zachwycający. Dlaczego więc przyjęło się mówić pierścionek zaręczynowy z diamentemJest to zwykłe niedoprecyzowanie, każdy ma na myśli piękny, oszlifowany i błyszczący kamień – czyli brylant. To jest właśnie różnica między diamentem a brylantem. Dopiero po tym jak diament przejdzie przez ręce utalentowanych szlifierzy, nabiera swoich cech, nabiera blasku i wartości.

Ile kosztuje diament – zasada 4C

Wróćmy do tego czym należy kierować się przy zakupie pierścionka zaręczynowego z brylantem. Podstawowym  sposobem oceny jakościowej diamentów jest zasada 4C. Jest to skrót pochodzący od pierwszych literek cech na które należy zwrócić uwagę.

  • Carat (karat, jednostka określająca masę 1ct = 0.2g)
  • Colour (barwa diamentu)
  • Clarity (czystość diamentu)
  • Cut (szlif)

Karat – ile to gram ?

Tutaj sprawa jest bardzo prosta. Im większa masa kamienia, tym większa jego cena. Warto zaznaczyć że jeden kamień o konkretnej masie będzie wart więcej niż dwa mniejsze diamenty które mają łącznie tą samą masę. Wynika to z faktu że większe kamienie rzadziej występują w przyrodzie. A co to jest karat? Karat to specjalna jednostka masy którą określa się kamienie szlachetne. 1 karat to 0.2g

Barwy diamentów

W przypadku brylantów bezbarwnych, czyli tych które są najbardziej popularne istnieje jasna i ustandaryzowana skala. Najbardziej doskonały diament powinien być bezbarwny, niestety takich kamieni szlachetnych nie ma zbyt dużo (chociaż oczywiście się zdarzają) – takie diamenty  określane są literką D. Im brylant jest mniej bezbarwny i wpadła w odcień żółtego, tym jego oznaczenie zmienia się zgodnie z poniższa infografiką.

barwy diamentow - barwa diamentow skala

Oczywiście ta skala dotyczy kamieni bezbarwnych. A co w przypadku diamentów niebieskich, różowych, żółtych i tak dalej? To są tak zwane barwy fantazyjne. Szacuje się że na 10 tysięcy wydobytych diamentów bezbarwnych, trafia się jeden o diament o barwie fantazyjnej.  Ceny oraz popyt na takie brylanty stale rośnie.

Barwa takiego kamienia zależna jest obecności azotu i boru w sieci krystalicznej węgla. To dzięki tym dodatkom brylant może być niebieski, żółty, czerwony. Wszystko zależy od tego jaki pierwiastek i w jakiej ilości jest obecny w danym krysztale. Dla przykładu, w przypadku niebieskich diamentów, pierwiastkiem domieszkującym jest bor. Jest to temat mocno naukowy i raczej nie interesuje osób które chcą po prostu kupić piękny pierścionek, ale jeżeli tak, zapraszamy do kontaktu, bardzo chętnie podeślemy kilka tytułów książek lub prac naukowych na ten temat.

Czystość diamentów

Następnym kryterium wpływającym na cenę diamentu jest jego czystość. Wydawać by się mogło że jest to najważniejsze kryterium – można powiedzieć że tak jest. Kamienie czyste (FL, IF) zdarzają się w przyrodzie niezwykle rzadko. Większość diamentów posiada tak zwane inkluzje, czyli zanieczyszczenia wewnątrz oraz skazy czyli wady zewnętrzne. To od umiejscowienia tychże oraz ich intensywności specjalista określi czystość kamienia. Należy do tego użyć lupy  aplanatyczno-achromatycznej o powiększeniu 10x.czystości diamentów - czystośc diamentów skala

Jaką czystość diamentu / brylantu wybrać ?

Odradzamy Państwu kamienie o ewidentnych inkluzjach i skazach widocznych gołym okiem, takich jak P2 czy P3. Dla kogoś kto nie jest przyzwyczajony do obserwowania diamentów może nie być różnicy między VVS a VS. W Polsce, niestety w większości sklepów, tak zwanych sieciówkach, najpopularniejsze są diamenty SI2, czyli te na granicy które nie jeden gemmolog zaliczył by do grupy P. Warto zauważyć że dobry złotnik może odpowiednio oprawić kamień, tak, aby ukryć niektóre jego wady. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Wracając do tego jaką czystość wybrać. Czasami warto zastanowić się czy nie zamienić czystości VS na SI, ale o lepszej, barwie o której pisaliśmy wyżej. Nasi specjaliści w salonach bardzo chętnie doradzą co będzie najlepszą opcją w każdym przypadku.

Szlif

rodzaje i formy szlifów - szlif diamentówWszystkie wyżej wymienione cechy zależny są można powiedzieć od natury. Szlif jednak, to decyzja człowieka. To właściciel wydobytego diamentu zdecyduje w jaki sposób kamień powinien zostać oszlifowany. Dobre oko szlifierza potrafi wychwycić najważniejsze detale które mają wpływ na to jak minerał powinien zostać obrobiony. Nie może być zbyt głęboki, nie może być zbyt płytki, trzeba przeciąć surowy materiał w odpowiednim miejscu aby uzyskać jak najlepszą masę brylantu. Takich szczegółów jest o wiele więcej, jednak to jest temat na inny artykuł.

Wracając do szlifów. To jak oszlifowany jest diament ma również znaczący wpływ na cenę kamienia szlachetnego. Tylko idealny szlif wydobędzie z diamentu coś co nazywamy brylancją, czyli grą świateł. To właśnie owa brylancja powoduje że brylant żarzy się żywym ogniem w oczach oglądającego. Im bardziej doskonały szlif, tym ten efekt będzie bardziej wyraźny.

  • Excellent – Doskonała
  • Very Good - Bardzo dobra
  • Good – Dobra
  • Fair – Zadowalająca
  • Poor – Słaba

Jak widać na załączonym obrazku form szlifów jest dużo. To oczywiście też nie są wszystkie, a jedynie najbardziej popularne. Ale czemu to jest takie ważne? Czemu szlif musi być idealny? Musi mieć odpowiednią ilość fasetek czyli ściętych pod kątem ścianek? A dlatego że właśnie od tego zależy jak światło wpadające do wnętrza brylantu będzie się odbijać i aby uzyskać odpowiednią brylancję, musi wyjść w odpowiednim miejscu.

Certyfikowane diamenty

Dokładamy wszelkich starań aby każdy brylant zakuty w cenny metal szlachetny, który opuszcza naszą pracownię był jak najbardziej doskonały. Do każdego zakupionego w naszych salonach, lub internetowym sklepie jubilerskich diamentu, dostaniecie Państwo certyfikat potwierdzający autentyczność danego kamienia ze wszelkimi jego cechami.

Brylant oraz kolor złota

Skoro już wiadomo czym kierować przy wyborze idealnego kamienia, czas odpowiedzieć na następne pytanie. Czy brylant będzie lepiej wyglądał oprawiony w białe złoto czy żółte złoto, a może czarne lub czerwone złoto? Dodatkowo czy lepiej wybrać pierścionek zaręczynowy z jednym diamentem, klasycznie, czy bardziej nowoczesny pierścionek na zaręczyny z oprawionymi wieloma diamentami. A może pierśćionek zaręczynowy z platyny lub złota palladowego? Na to pytanie już nie jesteśmy wstanie odpowiedzieć w tym artykule. Wszystko jak wiadomo zależy od upodobań ukochanej osoby dla której kupujemy wymarzony pierścionek. Nasi eksperci w salonach lub na czacie internetowym bardzo chętnie doradzą który wzór. Zapraszamy.

Diamenty.pl - pierścionki zaręczynowe, obrączki ślubne - zapis do newslettera

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a: Niezbędna opinia
Artykuł,który powinien przeczytać taki laik jak ja przed zakupem diamentu.Wszystko prosto i przystępnie.
napisał/a: Ciekawe
Fajny artykuł! Miło i przyjemnie się czytało.
Pokazuje 1-2 z 2 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię