Obrączki ślubne i pierścionki zaręczynowe z platyny, dlaczego warto?

Platyna ze względu na swoje unikatowe właściwości ma zastosowanie w wielu branżach. Między innymi w przemyśle chemicznym, motoryzacyjnym oraz w medycynie. Ze względu na swoją wysoką cenę jest też świetną inwestycją. Jednak w największym stopniu platyna jest kojarzona z biżuterią. Tworzy się z niej pierścionki, obrączki ślubne oraz inne ozdoby. Biżuteria z platyny ma bardzo wysoką trwałość i jest po prostu piękna. Co jeszcze warto wiedzieć o platynie?

Najważniejsze właściwości platyny

Platinum to dawna nazwa platyny. Oznacza ona sreberko. Nazwa wzięła się od jej srebrno - białego koloru. Platyna może być w pierwszej chwili mylona ze srebrem lub z białym złotem. O tym, jak ją rozpoznać, będziemy pisać jeszcze w dalszej części tego artykułu. Trzeba przyznać też, że platyna jest najdroższa z tych trzech wymienionych wcześniej metali szlachetnych.

Platyna jest bardzo plastyczna i kowalna. W praktyce oznacza to, że nie ma żadnego problemu z tworzeniem z niej przedmiotów o wymarzonym kształcie. W jubilerstwie platyna jest doceniana między innymi ze względu na te cechy.

platynowe_obraczki_slubne_z_diamentami

Obrączki ślubne i pierścionki zaręczynowe z platyny

Pozostając jeszcze przy cechach platyny, warto wspomnieć o tym, że doskonale się ona łączy z różnymi kamieniami szlachetnymi. Najpiękniej się prezentuje w połączeniu z diamentami. Bardzo często można spotkać w sklepach jubilerskich między innymi platynowe obrączki ślubne z diamentami. Są bardzo eleganckie i subtelne.

Platyna jest bardzo trwała i nie matowieje. W dodatku jest odporna na działanie wody. To dużą zaleta, ponieważ biżuterii platynowej nie trzeba zdejmować do kąpania się, ani do zmywania naczyń. Dlatego takie obrączki wyglądają jak prawie nowe, nawet wiele lat po ślubie.

Biżuteria z platyny jest idealna dla alergików

Platyna jest po prostu wybawieniem dla osób, które mają wrażliwą skórę i nie mogą nosić większości biżuterii. Nie powoduje uczuleń oraz reakcji alergicznych . Najlepiej wybrać biżuterię platynową o próbie 950, ponieważ ona jest najbezpieczniejsza dla skóry. Niższa próba nie będzie powodowała podrażnień, ale tylko wtedy, gdy biżuteria będzie wykonana ze stopu platyny i metali nie uczulających. W praktyce oznacza to, że gdy pierścionek jest zrobiony z platyny oraz ma domieszkę niklu lub miedzi, to może uczulać. (w przypadku stopu próby 950 nie ma tam domieszek tego typu. Można spotkać kobalt, iryd lub inne) Jednak nie będzie tutaj winna platyna, lecz dodane do niej metale. Mimo wszystko biżuteria platynowa jest o wiele lepszym wyborem dla osób cierpiących na alergię, niż ta zrobiona z innych rodzajów metali szlachetnych.

Pierścionek zaręczynowy z platyny

Jaka biżuteria produkowana jest z platyny?

Można spotkać nie tylko wspomniane już wcześniej obrączki ślubne i pierścionki, ale również kolczyki, wisiorki, bransoletki, zegarki. Trzeba przyznać, że ze względu na swoją trwałość i bardzo wysoką jakość wykonana jest to biżuteria luksusowa. Zazwyczaj ceny pierścionków z platyny zaczynają się od 2500 zł czy 3000 zł.Jednak ze względu na właściwości platyny, o których wspominaliśmy już wcześniej jest to biżuteria warta każdej wydanej na nią złotówki. Platynowy pierścionek jest w stanie przetrwać nawet kilka pokoleń w niezmienionym stanie. Nie wspominając już o tym, że jest to również doskonały pomysł na prezent, na przykład z okazji rocznicy ślubu. Ciekawostką jest to, że platynowe obrączki ślubne są uważane za symbol prawdziwej miłości, która jest w stanie przetrwać wszystko. Tak samo jak platyna.

Jak samodzielnie odróżnić platynę od białego złota?

Na pierwszy rzut oka platyna oraz białe złoto wyglądają praktycznie tak samo. Jednak są między nimi pewne różnice, które będziesz w stanie dostrzec, nawet nie będąc jubilerem. Pierwsze, co rzuca się w oczy w przypadku, porównania w sklepach internetowych pierścionków z białego złota i platynowych to cena. Platyna jest o wiele droższa . Wynika to stąd, że jest to rzadziej spotykany metal szlachetny. Drugim bardzo ważnym kryterium jest domieszka innych metali , na przykład niklu, czy miedzi. W pierścionkach z platyny jest ich o wiele mniej, niż w przypadku biżuterii z białego złota (a w przypadku próby 950, nie ma ich całkowicie). Trzecią cechą odróżniającą jest to, że platyna jest o wiele cięższa, twardsza oraz bardziej odporna na uszkodzenia

Diamenty.pl - pierścionki zaręczynowe, obrączki ślubne - zapis do newslettera

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a: Uwielbiam platynę
Uwielbiamy razem z żoną platynę. Obrączki, pierścionkii! Wszystko!
Pokazuje 1-1 z 1 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię