Jak czyścić złotą bizuterię?
Biżuteria uczestniczy w życiu każdej kobiety i nie jednego mężczyzny. W przypadku kobiet pozwala poczuć się pięknie i wyjątkowo w wielu sytuacjach, a mężczyźni często noszą różnego rodzaju sygnety czy łańcuszki jako elementy pamiątkowe. Aby zachować blask złotej biżuterii, należy podejmować kroki, dzięki którym biżuteria cały czas będzie wyglądać jak nowa. Nie jest to trudne, wystarczy odpowiednią ją przechowywać i raz na jakiś czas zatroszczyć się o odpowiednie czyszczenie złotej biżuterii. Niżej, przedstawiamy wskazówki, co należy zrobić i o co zadbać, aby Wasza biżuteria ze złota, zachowała swoje piękno i błysk przez cały czas.
Jak dbać o złotą biżuterię?
Istnieje kilka zasad, dzięki którym możemy sprawić, że nasza złota biżuteria będzie wyglądać jak nowa przez długi czas. Trzeba pamiętać o tym, aby nie nosić biżuterii w trakcie porządków domowych oraz zdejmować ją na czas snu (bardzo ważna zasada w przypadku złotej biżuterii dmuchanej, czy pustej w środku). Dzięki temu unikniemy uszkodzeń mechanicznych takich jak rysy czy zadrapania. Warto również zdjąć złotą biżuterię na czas nakładania kosmetyków takich jak perfumy czy różnego rodzaju kremy do rąk. Ich skład może spowodować ciemnienie. Jedną z ważniejszych zasad w przypadku odpowiedniego dbania o naszą złotą biżuterię, jest jej odpowiednie przechowywanie.
Jak przechowywać złotą biżuterię?
Biżuteria ze złota, której aktualnie nie nosimy, należy przechowywać osobno, aby jeden złoty pierścionek nie ocierał się o inny. Odpowiednie przechowywanie biżuterii jest bardzo ważne jeżeli chcemy zachować jej blask na dłużej. Nie wspominając o tym, że biżuteria rzucona luzem na szafkę w łazience jest narażona na zarysowania i inne uszkodzenia. Jeżeli twoja kolekcja jest pokaźna, warto zainwestować w ładną szkatułkę do przechowywania biżuterii. Z reguły takie pojemniki wyścielone są odpowiednim, mięciutkim materiałem. Nie warto używać metalowych pojemników, bo to również może generować uszkodzenia i zarysowania. Jeżeli posiadasz taki pojemnik, i chcesz go używać ze względów sentymentalnych, najpierw wyściel go odpowiednim materiałem. Warto również odciąć dopływ powietrza do naszych złotych błyskotek. Dobre do tego są różnego rodzaju małe woreczki strunowe.
Warto wiedzieć, że powłoka rodu nałożona na biżuterię, z czasem ulega wytarciu. Jest to normalny efekt eksploatowania naszej złotej biżuterii. Jeżeli takie coś nastąpi oraz będzie zauważalne, warto oddać nasze złote pierścionki czy kolczyki do jubilera, aby ten nałożył nową warstwę rodu. Identyczna sytuacja ma miejsce w przypadku zmatowionej biżuterii. Może on ulec wygładzeniu z biegiem czasu, co również można odświeżyć u złotnika.
Jak czyścić biżuterię ze złota?
Sposobów na czyszczenie złotej biżuterii znajdziemy w internecie mnóstwo. Niestety problemem jest to, że na różnych stronach znajdziemy sprzeczne informacje. W jednym miejscu będzie napisane, aby użyć mydła i szczoteczki do zębów, a kto inny napisze, aby kategorycznie tego nie robić. Prawda jest taka, że wiele zależy od tego, z jakim elementem złotej biżuterii mamy do czynienia. Czy jest to biżuteria z białego złota rodowana, czy żółte złoto z diamentami lub cyrkoniami. Najlepszym rozwiązaniem jest oddać nasze błyskotki do profesjonalisty, aby to on zajął się profesjonalną renowacją i odświeżeniem. Po takiej wizycie mamy pewność, że nasze obrączki ślubne lub pierścionek zaręczynowy będzie wyglądał jak nowy. Warto mieć na uwadze, że taka usługa nie jest bardzo droga, a efekt z pewnością będzie piorunujący. Dzięki zastosowaniu myjki ultradźwiękowej oraz odpowiednich past polerskich uzyskamy efekt, którego na pewno nie osiągniemy domowymi sposobami. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na takie rozwiązanie problemu, lub gdy po prostu nie mamy na to czasu, możemy również zakupić odpowiednie ściereczki do czyszczenia złotej biżuterii. Takie szmatki, nasączone są odpowiednim płynem, dzięki któremu podczas wycierania złotych elementów, polerujemy je. Nie należy prać takich ściereczek, ponieważ tracą one wtedy swoje właściwości. Można kupić również specjalny płyn do czyszczenia złotej biżuterii. Moczymy wtedy biżuterie w takim płynie przed odpowiednią ilość czasu, a następnie płukamy pod bieżącą wodą.
Jak czyścić złotą biżuterię z kamieniami?
Inaczej podejdziemy do czyszczenia złotej biżuterii bez kamieni, a inaczej do takiej, która ma oprawione diamenty, cyrkonie, szafiry lub inne kamienie szlachetne, lub jubilerskie. Warto wiedzieć, że oprawianie kamieni w pierścionku lub innej biżuterii to proces bardzo dokładny oraz szczegółowy. Każdy nacisk, uderzenie, przesunięcie, kamienia może spowodować jego obluzowanie, a w konsekwencji jego wypadnięcie. W takich przypadkach należy być szczególnie ostrożny i jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do sposobu czyszczenia takiej biżuterii, lepiej zdać się na profesjonalistę. Dodatkowym problemem są różnego rodzaju detergenty, które zawierają w sobie chemię, mogą one spowodować zamglenie kamienia, co doprowadzi do osłabienia jego blasku.
Jak czyścić złotą biżuterię domowymi sposobami?
Jeżeli tak jak pisaliśmy wyżej, nie możesz odnieść swojej złotej biżuterii do profesjonalisty, przedstawiamy Ci kilka sposobów, które możesz wykorzystać, aby odświeżyć swoje cenne przedmioty. Warto na początku, sprawdzić na niewielkiej powierzchni swojej złotej biżuterii, jak zareaguje ona na preparat, którym za chwile potraktujesz całość. Zrób to na wewnętrznej części pierścionka, lub na zapięciu łańcuszka, dzięki temu unikniesz rozczarowania jeżeli nastąpi niepożądana reakcja. Następną cenną radą jest to, aby nie myć razem kilku sztuk biżuterii. Unikniesz wtedy zarysowań. Po każdym potraktowaniu biżuterii specyfikiem innym niż czysta woda odpowiednio ją wypłucz pod bieżącą wodą i wysusz. Są to bardzo ważne czynności, dzięki którym unikniesz problemów i efekt będzie lepszy.
Jak czyścić biżuterię z żółtego złota?
Aby wyczyścić biżuterię z żółtego złota z nalotu, który osadza się podczas użytkowania, należy umyć biżuterię ciepłą z dodatkiem delikatnego mydła lub płynu do mycia naczyń, aby ją odpowiednia odtłuścić. Następnie wkładamy ją na kilka godzin do szklanego naczynia wyłożonego folią aluminiową z dodatkiem kilku łyżeczek soli kuchennej. Po wyjęciu pamiętamy o dokładnym wypłukaniu i wysuszeniu. Można również użyć miękkiej ściereczki lub szczoteczki do zębów o bardzo miękkim włosiu, oraz pasty do zębów. Ważne, aby pasta nie posiadała mikrogranulek, które mogą złotą biżuterię porysować.
Jak czyścić biżuterię z białego złota?
Białe złoto w większości przypadków ma na sobie cieniutką warstwę białego rodu. Aby wyczyścić taką biżuterię, najlepiej zastosować gąbkę oraz ciepłą wodę. Jest to najbezpieczniejszy sposób, aby nie uszkodzić naszych pierścionków czy kolczyków i nie zetrzeć cieniutkiej warstwy rodu szczotką lub szorstkim materiałem.
Czy można spać w biżuterii?
Jeżeli zaśniemy z założoną biżuterią, owszem, będziemy wyglądać pięknie :), ale narażamy się na to, że kolczyk się rozepnie, łańcuszek zaplącze albo spowoduje trudności z oddychaniem. To podczas snu pojawiają się najczęściej uszkodzenia naszej złotej biżuterii, nie mamy wtedy kontroli nad tym co robimy, i może stać się wiele rzeczy, które spowoduje różnego rodzaju zarysowania, wgniecenia czy inne uszkodzenia. Dlatego warto ściągać biżuterię przed snem.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Na podstawie 1opinii naszych klientów